Medien im Museum der DGH
Max Pinkus (1857–1934) i jego Biblioteka Śląska. Konferencja naukowa.
Zapraszamy na konferencję naukową
Max Pinkus (1857–1934) i jego Biblioteka Śląska.
Konferencja naukowa w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci
1 lipca 2024 | godz. 11.00 – 15.00 Centrum Tradycji Tkackich, ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku
ORGANIZATORZY : Muzeum Ziemi Prudnickiej, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze
REFERATY
• ARKADIUSZ BARON | Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu | Perły Biblioteki Śląskiej Maxa Pinkusa
• WERONIKA PAWŁOWICZ | Biblioteka Śląska w Katowicach | Fragmenty kolekcji Maxa Pinkusa w zbiorach Biblioteki Śląskiej w Katowicach
• KRZYSZTOF A. KUCZYŃSKI | Uniwersytet Łódzki | Kim była tajemnicza nieznajoma Maxa Pinkusa?
• KRZYSZTOF HUSZCZA | Uniwersytet Wrocławski | Max Pinkus w badaniach Arkadiusza Barona i Krzysztofa A. Kuczyńskiego
• MARCIN HUSAK | Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku | Niech ludzie we świecie co zechcą nabroją, mój dom pozostanie zacisza ostoją. Ex libris Fränklów i Pinkusów
• EDWARD BIAŁEK | Uniwersytet Wrocławski | Viktor Ludwig – współautor bibliografii do twórczości Gerharta Hauptmanna i jej recepcji
• NATALIA POŁUDNIAK | Uniwersytet Wrocławski | Max Pinkus w świdnickim periodyku Wir Schlesier! i kwartalniku Schlesien
• AGNIESZKA MAY-BEDNARZ | Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze | Pinkusiana w zbiorach Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze
Komitet naukowy i organizacyjny:
Krzysztof A. Kuczyński (przewodniczący), Arkadiusz Baron, Edward Białek, Marcin Husak i Katarzyna Soboczyńska
Zapraszamy!
Koncert świąteczny zespołu MuzyKuny (16 grudnia, godz. 16:00, wstęp wolny)
Zapraszamy na wyjątkowy, świąteczny koncert w naszym muzeum
Wystąpi zespół MuzyKuny.
Kiedy? 16 grudnia 2023 r., o godz. 16.00
Wstęp wolny!
MuzyKuny to jeleniogórski zespół oscylujący muzycznie wokół poezji śpiewanej, folku, piosenki poetyckiej, turystyki, bluesa a czasami nawet ballad rockowych. Autorskie teksty Radka Kuny Kuneckiego oraz Daniela Kuny Kuneckiego, opatrzone własną muzyką i niebanalnymi brzmieniami, ukazują świat ich autorów, gdzie słowo ma postać nadrzędną. Teksty trafiające zarówno do młodych jak i dojrzałych słuchaczy, są zawsze dozą własnych obserwacji świata z dodatkową puentą i jak sami mówią „muszą opowiadać historie”. Są to historie z ich życia, czasem zasłyszane, ale najczęściej przeżyte samemu bądź wraz z zespołem. Są tam klimaty Bieszczad, Karkonoszy i Beskidu, jest miasto z jego wszystkimi dobrymi i złymi zdarzeniami i jest tam czasem spokojna a czasem roziskrzona wieś. Piosenki ze szlaku i te opisujące piękne krajobrazy, po głębię duszy człowieka z jej wszystkimi przywarami. Podczas koncertu nie da się z nimi nudzić i nawet najbardziej wybredni słuchacze wynoszą coś dla siebie, bo przecież grają i śpiewają właśnie dla was.
Zespół w składzie:
Radek Kuna Kunecki – autor tekstów i muzyki, gitara, harmonijka, kazoo, wokal.
Daniel Kuna Kunecki – autor tekstów i muzyki, gitara, drumla, wokal.
Witold Stambulski – gitara basowa, chórki
Włodzimierz Brzeziński – skrzypce
Mikołaj Sadowski – instrumenty perkusyjne, cajon
Zabierze Was do swojego świata poezji i muzyki, która zawsze pozostawia w słuchaczu ślad i wyzwala emocje.
"Trzy teatry w jednym...muzeum? Dlaczego nie!"
Spektakl teatralny 255 dni - już w sieci!
Uwaga:
W ramach II Przeglądu Monodramów i Małych Form Teatralnych monoKARK'2020 w dniach 11-12. września polecamy spektakl 255 dni... na żywo! Szczegóły na naszej stronie głównej.
W iście berlińskim tempie... już w Internecie
Kolejna teatralna propozycja naszego Muzeum jest już do obejrzenia w Internecie! Prapremiera miała miejsce w niedzielę 10 sierpnia podczas Dnia Otwartego Domu Gerharta Hauptmanna. To ciekawa i nowatorska interpretacja listów ojca i syna - Gerharta i Ivo Hauptmannów, opartych na wydaniu książkowym i przetłumaczonych na język polski. Wybór kilkudziesięciu listów na przestrzeni prawie czterdziestu lat pokazuje skomplikowane relacje między ojcem i synem, a jednocześnie literatem i malarzem. Adaptacji i reżyserii całości podjął się Jacek Paruszyński, który jednocześnie "wcielił się" w rolę samego Palle. Tak podpisywał listy do syna Gerhart Hauptmann. Partneruje mu Robert Mania (obaj aktorzy z Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze), czytający i interpretujący listy Ivo Hauptmanna, malarza, któremu ojciec stworzył atelier w "Łąkowym Kamieniu", a nawet próbował namówić do budowy domu na zakupionej działce w pobliskich Michałowicach (wówczas Kiesewald). Nie pozwól by zniszczono moje obrazy - błaga ojca w ostatnim liście, pisanym w kwietniu 1946 roku, Ivo.
W kilku scenach dostrzeżemy... pracowników Muzeum oraz odwiedzających je turystów. A przede wszystkim muzealną kolekcję obrazów Ivo Hauptmanna czy grafik Ferdynanda Staegera. Realizacji całości i montażu dokonał Andrzej Ploch.
Rozmowy z katem w Domu Hauptmanna
W Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze zrealizowano spektakl 255 dni na podstawie znanej książki Kazimierza Moczarskiego Rozmowy z katem. Premierę online całego spektaklu zapowiedziano na 8-9 sierpnia podczas dwudniowych "Dni otwartych" Muzeum. Dnia 9 sierpnia gościem specjalnym będzie Pani Elżbieta Moczarska, córka Zofii i Kazimierza Moczarskich, która opowie o swoich rodzicach i będzie podpisywać książkę Życie tak nas głupio rozłącza...
To listy więzienne rodziców.
Dawna winiarnia Hauptmanna (obecnie przygotowywana do remontu) posłużyła za scenografię, więzienną celę, w której oficer AK Moczarski i generał SS Stroop, likwidator getta w Warszawie, spędzili po wojnie wspólnie 255 dni.
Do Wysokiego Rządu Polskiego… - cz. 7
Odcinek 7 obejmuje okres 21.07.–28.07.1946.
To już ostatnia część Dzienników Margarety Hauptmann, opisująca trwającą 52 dni (7 i 1/2 tygodnia) epopeję z pochówkiem Gerharta Hauptmanna. Nad otwartym grobem na wiejskim, rybackim cmentarzu w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee, Hauptmanna pożegnali wojskowi z radzieckiej administracji wojskowej we wschodnich Niemczech (SMAD), Otto Gebühr - w imieniu aktorów i profesor Hermann z Greifswaldu - w imieniu uczonych. Dla prasy najważniejsze były zdjęcia zatroskanego komunisty Wilhelma Piecka, sypiącego garść ziemi do grobu. Arnolda Gustavsa, pastora z Hiddensee, wiernego przyjaciela pisarza, który wcześniej uzgodnił z wdową miejsce pochówku noblisty, dyskretnie usunięto w cień.
Nie jest dziełem przypadku, że mowy dostojników kościelnych - Lucasa z wyspy Rugii i Wernera (na Meklemburgię) nie znalazły się w tych reportażach. Jak i mowa pastora Arnolda Gustavsa, który powołał się na słowa Biblii - napisała na okładce kasety z reportażem radiowym z uroczystości pogrzebowych Sonja Kühne. Nawet radiowy reportaż podlegał kontroli cenzury. Ostatni odcinek Dzienników uzupełnia krótki film dokumentalny z uroczystości - kolejno w Forst, Stralsundzie i Kloster na Hiddensee.
Zapraszamy do naszego Muzeum na dwudniowe Dni Otwartych Drzwi Domu Gerharta Hauptmanna (8-9.08.2020). W sobotę 8 sierpnia w swoistym postscriptum dopowiemy kulisy odkrywania Dzienników Margarety Hauptmann i dalsze losy autorki.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 6
Odcinek 6 obejmuje okres 13.07. – 20.07.1946.
Teatr w muzeum – listy ojca i syna
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze z powodzeniem kontynuuje udział w projekcie „Kultura w sieci”, ogłoszonym w czasie pandemii COVID-19 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum zaproponowało zadanie pod nazwą „Trzy teatry w jednym... muzeum? Dlaczego nie!” Jego ideą jest zaproszenie do zwiedzenia muzealnych wnętrz, zapoznania się z życiem domowników czy zgromadzonych w nim kolekcji muzealnych w inny niż dotychczas sposób – to jest poprzez małe formy teatralne. I to wszystko jest lub będzie nieodpłatnie udostępnione w sieci. „W iście berlińskim tempie” to trzecia już teatralna propozycja aby zajrzeć do muzeum. Właśnie dobiegło końca w muzeum właśnie dobiegło końca teatralne nagranie listów Gerharta i Ivo Hauptmannów, opartych na wydaniu książkowym, które po polsku oferuje muzeum. Ojciec – literat, noblista i syn – początkujący a później uznany artysta-malarz niemieckiego impresjonizmu przelewają na papier swoje myśli o sztuce, życiu, rodzinie i odwiedzanych miejscach. Muzeum prezentuje kolekcję 11 obrazów Ivo Hauptmanna, w tym podarowane niedawno „Jezioro alpejskie”. Na muzealne przedsięwzięcie zapraszają wykonawcy „Berlińskiego tempa” – aktorzy Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze – Jacek Paruszyński i Robert Mania. Całość wkrótce w sieci, na internetowej stronie muzeum.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 5
Odcinek 5 obejmuje okres 05.07. – 12.07.1946.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 4
Odcinek 4 obejmuje okres 27.06. – 04.07.1946.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 3
Odcinek 3 obejmuje okres 20.06. – 26.06.1946.
„255 dni” – już po zdjęciach
Od początku tygodnia trwały zdjęcia do spektaklu „255 dni”, opartego na książce Kazimierza Moczarskiego „Rozmowy z katem”. Tym razem za scenografię do spektaklu posłużyła… winiarnia po Gerharcie Hauptmannie. Stała się ona więzienną celą, w której od 2 marca do 11 listopada 1949 roku przebywał oficer AK (Kazimierz Moczarski) i generał SS (Jürgen Stroop). W rolach głównych wystąpili aktorzy scen wrocławskich: Krzysztof Kuliński (jako Jürgen Stroop; Teatr Współczesny), Błażej Michalski (jako Kazimierz Moczarski) i Dariusz Bereski (Gustaw Schielke; obaj Teatr Polski). Całość reżyserowała Agata Skowrońska z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Za nagranie odpowiadał Grzegorz Koczubaj, a za oświetlenie Marek Oleksy. Obecnie trwa montaż spektaklu, jego udźwiękowienie i przygotowanie do osadzenia w internecie. Przypominamy, że to wydarzenie jest realizowane w ramach programu „Kultura w sieci”.
fot. Marek Oleksy
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 2 (13.06. – 19.06.1946)
Odcinek 2 obejmuje okres 13.06. – 19.06.1946.
Wkrótce "255 dni" - na podstawie "Rozmów z katem"
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. I (06.06. – 12.06.1946)
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu część I teatralnej adaptacji fragmentów dotychczas nie publikowanych „Dzienników” Margarety Hauptmann (1875-1957), drugiej żony pisarza. Obejmuje ona burzliwy i trudny okres od śmierci pisarza do ostatecznego pochówku w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee (28.08.1946). W tym czasie, dokładnie przed 74 laty, odbywa się dziwna, trwająca ponad 7 tygodni gra wokół zmarłego pisarza, w której ścierają się różne interesy radziecko-polsko-niemieckie.
Rozpoczęliśmy prace nad projektem "Trzy teatry w jednym...muzeum? Dlaczego nie!" w ramach programu "Kultura w sieci". Na początek wzięliśmy na warsztat "Dzienniki" Margarety Hauptmann z okresu 6.06-19.07.1946 (tj. od śmierci pisarza do dnia opuszczenia domu przez wdowę wraz z trumną ze zwłokami pisarza), w reżyserii i w wykonaniu Iwona Lach.
Kultura w sieci”… z naszym udziałem
Projekt „Trzy teatry w jednym… muzeum? Dlaczego nie!” zakłada realizację we wnętrzach Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” trzech małych form teatralnych: „255 dni” (podstawie „Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego), „Do Wysokiego Rządu Polskiego…” (na podstawie „Dzienników" Margarety Hauptmann z czerwca i lipca 1946 roku, kiedy decydują się losy rodziny pisarza, jego domu oraz miejsca pochówku) i „W iście berlińskim tempie…” (na podstawie listów ojca i syna – Gerharta i Ivo Hauptmannów) oraz udostępnienie nagrań w internecie.
Jako beneficjent projektu pokażemy – dzięki tym realizacjom – wspaniałe wnętrza domu Hauptmanna oraz zgromadzone w nim eksponaty i kolekcje.
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”
W kilku scenach dostrzeżemy... pracowników Muzeum oraz odwiedzających je turystów. A przede wszystkim muzealną kolekcję obrazów Ivo Hauptmanna czy grafik Ferdynanda Staegera. Realizacji całości i montażu dokonał Andrzej Ploch.
Rozmowy z katem w Domu Hauptmanna
W Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze zrealizowano spektakl 255 dni na podstawie znanej książki Kazimierza Moczarskiego Rozmowy z katem. Premierę online całego spektaklu zapowiedziano na 8-9 sierpnia podczas dwudniowych "Dni otwartych" Muzeum. Dnia 9 sierpnia gościem specjalnym będzie Pani Elżbieta Moczarska, córka Zofii i Kazimierza Moczarskich, która opowie o swoich rodzicach i będzie podpisywać książkę Życie tak nas głupio rozłącza...
To listy więzienne rodziców.
Dawna winiarnia Hauptmanna (obecnie przygotowywana do remontu) posłużyła za scenografię, więzienną celę, w której oficer AK Moczarski i generał SS Stroop, likwidator getta w Warszawie, spędzili po wojnie wspólnie 255 dni.
Do Wysokiego Rządu Polskiego… - cz. 7
Odcinek 7 obejmuje okres 21.07.–28.07.1946.
To już ostatnia część Dzienników Margarety Hauptmann, opisująca trwającą 52 dni (7 i 1/2 tygodnia) epopeję z pochówkiem Gerharta Hauptmanna. Nad otwartym grobem na wiejskim, rybackim cmentarzu w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee, Hauptmanna pożegnali wojskowi z radzieckiej administracji wojskowej we wschodnich Niemczech (SMAD), Otto Gebühr - w imieniu aktorów i profesor Hermann z Greifswaldu - w imieniu uczonych. Dla prasy najważniejsze były zdjęcia zatroskanego komunisty Wilhelma Piecka, sypiącego garść ziemi do grobu. Arnolda Gustavsa, pastora z Hiddensee, wiernego przyjaciela pisarza, który wcześniej uzgodnił z wdową miejsce pochówku noblisty, dyskretnie usunięto w cień.
Nie jest dziełem przypadku, że mowy dostojników kościelnych - Lucasa z wyspy Rugii i Wernera (na Meklemburgię) nie znalazły się w tych reportażach. Jak i mowa pastora Arnolda Gustavsa, który powołał się na słowa Biblii - napisała na okładce kasety z reportażem radiowym z uroczystości pogrzebowych Sonja Kühne. Nawet radiowy reportaż podlegał kontroli cenzury. Ostatni odcinek Dzienników uzupełnia krótki film dokumentalny z uroczystości - kolejno w Forst, Stralsundzie i Kloster na Hiddensee.
Zapraszamy do naszego Muzeum na dwudniowe Dni Otwartych Drzwi Domu Gerharta Hauptmanna (8-9.08.2020). W sobotę 8 sierpnia w swoistym postscriptum dopowiemy kulisy odkrywania Dzienników Margarety Hauptmann i dalsze losy autorki.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 6
Odcinek 6 obejmuje okres 13.07. – 20.07.1946.
Teatr w muzeum – listy ojca i syna
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze z powodzeniem kontynuuje udział w projekcie „Kultura w sieci”, ogłoszonym w czasie pandemii COVID-19 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum zaproponowało zadanie pod nazwą „Trzy teatry w jednym... muzeum? Dlaczego nie!” Jego ideą jest zaproszenie do zwiedzenia muzealnych wnętrz, zapoznania się z życiem domowników czy zgromadzonych w nim kolekcji muzealnych w inny niż dotychczas sposób – to jest poprzez małe formy teatralne. I to wszystko jest lub będzie nieodpłatnie udostępnione w sieci. „W iście berlińskim tempie” to trzecia już teatralna propozycja aby zajrzeć do muzeum. Właśnie dobiegło końca w muzeum właśnie dobiegło końca teatralne nagranie listów Gerharta i Ivo Hauptmannów, opartych na wydaniu książkowym, które po polsku oferuje muzeum. Ojciec – literat, noblista i syn – początkujący a później uznany artysta-malarz niemieckiego impresjonizmu przelewają na papier swoje myśli o sztuce, życiu, rodzinie i odwiedzanych miejscach. Muzeum prezentuje kolekcję 11 obrazów Ivo Hauptmanna, w tym podarowane niedawno „Jezioro alpejskie”. Na muzealne przedsięwzięcie zapraszają wykonawcy „Berlińskiego tempa” – aktorzy Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze – Jacek Paruszyński i Robert Mania. Całość wkrótce w sieci, na internetowej stronie muzeum.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 5
Odcinek 5 obejmuje okres 05.07. – 12.07.1946.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 4
Odcinek 4 obejmuje okres 27.06. – 04.07.1946.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 3
Odcinek 3 obejmuje okres 20.06. – 26.06.1946.
„255 dni” – już po zdjęciach
Od początku tygodnia trwały zdjęcia do spektaklu „255 dni”, opartego na książce Kazimierza Moczarskiego „Rozmowy z katem”. Tym razem za scenografię do spektaklu posłużyła… winiarnia po Gerharcie Hauptmannie. Stała się ona więzienną celą, w której od 2 marca do 11 listopada 1949 roku przebywał oficer AK (Kazimierz Moczarski) i generał SS (Jürgen Stroop). W rolach głównych wystąpili aktorzy scen wrocławskich: Krzysztof Kuliński (jako Jürgen Stroop; Teatr Współczesny), Błażej Michalski (jako Kazimierz Moczarski) i Dariusz Bereski (Gustaw Schielke; obaj Teatr Polski). Całość reżyserowała Agata Skowrońska z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Za nagranie odpowiadał Grzegorz Koczubaj, a za oświetlenie Marek Oleksy. Obecnie trwa montaż spektaklu, jego udźwiękowienie i przygotowanie do osadzenia w internecie. Przypominamy, że to wydarzenie jest realizowane w ramach programu „Kultura w sieci”.
fot. Marek Oleksy
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 2 (13.06. – 19.06.1946)
Odcinek 2 obejmuje okres 13.06. – 19.06.1946.
Wkrótce "255 dni" - na podstawie "Rozmów z katem"
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. I (06.06. – 12.06.1946)
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu część I teatralnej adaptacji fragmentów dotychczas nie publikowanych „Dzienników” Margarety Hauptmann (1875-1957), drugiej żony pisarza. Obejmuje ona burzliwy i trudny okres od śmierci pisarza do ostatecznego pochówku w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee (28.08.1946). W tym czasie, dokładnie przed 74 laty, odbywa się dziwna, trwająca ponad 7 tygodni gra wokół zmarłego pisarza, w której ścierają się różne interesy radziecko-polsko-niemieckie.
Rozpoczęliśmy prace nad projektem "Trzy teatry w jednym...muzeum? Dlaczego nie!" w ramach programu "Kultura w sieci". Na początek wzięliśmy na warsztat "Dzienniki" Margarety Hauptmann z okresu 6.06-19.07.1946 (tj. od śmierci pisarza do dnia opuszczenia domu przez wdowę wraz z trumną ze zwłokami pisarza), w reżyserii i w wykonaniu Iwona Lach.
Kultura w sieci”… z naszym udziałem
Projekt „Trzy teatry w jednym… muzeum? Dlaczego nie!” zakłada realizację we wnętrzach Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” trzech małych form teatralnych: „255 dni” (podstawie „Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego), „Do Wysokiego Rządu Polskiego…” (na podstawie „Dzienników" Margarety Hauptmann z czerwca i lipca 1946 roku, kiedy decydują się losy rodziny pisarza, jego domu oraz miejsca pochówku) i „W iście berlińskim tempie…” (na podstawie listów ojca i syna – Gerharta i Ivo Hauptmannów) oraz udostępnienie nagrań w internecie.
Jako beneficjent projektu pokażemy – dzięki tym realizacjom – wspaniałe wnętrza domu Hauptmanna oraz zgromadzone w nim eksponaty i kolekcje.
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”
Jacek Paruszyński z tytułem Przyjaciel Muzeum 2019
04.12. (środa) po wieczornym spektaklu „Wyspa czyli Hala Rajska według Avenariusa”, aktor Jacek Paruszyński odebrał przyznawany co roku przez nasze muzeum medal „Przyjaciela Muzeum”. Tym razem dyrektor muzeum Janusz Skowroński poprosił o wręczenie medalu Panią Agatę Żmijewską, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM w Jeleniej Górze. Od załogi muzeum aktor otrzymał bukiet 14-tu pięknych róż, bo spektakl został zagrany już po raz czternasty. Przypomnijmy, że premiera monodramu miała miejsce w naszym muzeum 26.10.2018.
Spektakl powstał na postawie wspomnień Johannesa Maximiliana Avenariusa, twórcy malowideł w Hali Rajskiej domu Gerharta Hauptmanna, napisanych w 1936 roku. Sama Hala została wymalowana w 1922 roku i była prezentem przemysłowca Maxa Pinkusa na 60. rocznicę urodzin pisarza. Jacek Paruszyński dokonał adaptacji wspomnień Avenariusa, sam go wyreżyserował i wykonuje. Poprzedził to wnikliwymi badaniami nad biografią malarza. Dobrał do roli odpowiedni kostium a nawet okulary. Nad całością świateł i dźwięku czuwa od samego początku Marek Oleksy z ODK w Jeleniej Górze.
Współpraca aktora z muzeum to nie tylko monodram – zwiedzanie obiektu w nowej formie (do tej pory muzeum „zwiedziło” w ten sposób 800 widzów). Aktor użyczył głosu do innych muzealnych przedsięwzięć realizowanych w placówce (komentarze do filmów dokumentalnych czy tłumaczenie rozmowy z Hansem Pleschinskim, autorem powieści „Wiesenstein”).
Najbliższe plany muzeum wiąże również z osobą Przyjaciela Muzeum. W roku 2020, kiedy to obchodzona będzie 100 rocznica urodzin papieża Jana Pawła II, w scenografii Hali Rajskiej zostanie zaprezentowany jego poemat „Tryptyk rzymski” w wykonaniu Jacka Paruszyńskiego. Zaś finisaż wystawy „Polscy tłumacze Hauptmanna – Leopold Staff” muzeum pragnie ukoronować głośnym czytaniem „Kacerza z Soany” w tłumaczeniu wybitnego polskiego poety.
Relacja radiowa z uroczystości
fot. Grzegorz Koczubaj
fot. Łukasz Kwietnicki (MF)