Gerhart Hauptmann
- Biografia
- Wiesenstein
- Wokół Hanusi - obejrzyj po zamknięciu muzeum
- „Przyjaciel Muzeum”
- Konferencja naukowa "Gerhart Hauptmann - polskie konteksty" 2021
- PDWD "Warszawianka" - nasz apel do tych, którzy tu byli
- Polscy tłumacze Hauptmanna
- monoKARK Młodych '24 - projekt Kultura-Interwencje 2024
- Projekt "Gerhart Hauptmann i Polacy 1945–1946"
- Wystawy wędrujące (czasowe)
- Hans Pleschinski u Gerharta Hauptmanna
- monoKARK Młodych - projekt Kultura - Interwencje 2023
- Projekt „Kultura w sieci" 2020
- Jubileusz 150-lecia urodzin G. Hauptmanna i 100-lecia Nagrody Nobla
Multimedia w Muzeum DGH
Oferty pracy w Muzeum
Niezwykła wizyta po 30 latach
Nasze muzeum odwiedził niedawno Pan Karol Haberny z Krakowa. Konserwator sztuki, który w 1993 roku spędził w domu Gerharta Hauptmanna rok pracy. Wraz z Tadeuszem Stopką i Teresą Żurkowską podjęli się niezwykle trudnego zadania - odnowienia malowideł Johannesa Maximiliana Avenariusa w Hali Rajskiej. Co ciekawe, prace odbywały się podczas normalnego funkcjonowania budynku, który w tym czasie był Państwowym Domem Wczasów Dziecięcych "Warszawianka".
- Zdarzało się, że resztki złoceń, które nam spadały podczas pracy, dzieci zbierały pod rusztowaniem i nam przynosiły - mówi Karol Haberny.
Całością prac kierował profesor Ferdynand Just z Bonn. Pozostawił polskim konserwatorom duży zakres swobody. - Nie przebywał z nami przez cały czas, wpadał i oceniał postęp prac - dodaje pan Karol.
Just dokumentował fotograficznie postęp prac w willi Hauptmanna. Później sporządził z tego dużą wystawę, z którą objechał całe Niemcy. W końcu wystawa trafiła do Haus Schlesien w Königswinter pod Bonn. Dzięki staraniom dyrektora Janusza Skowrońskiego wystawa została przekazana do naszego muzeum.
Karol Haberny pochodzi z Dziwisza koło Zakopanego. Ukończył słynne Liceum Sztuk Plastycznych Kenara w Zakopanem. Gdy był w trzeciej klasie Antoni Kenar zmarł. Później Haberny trafił do krakowskiej ASP. Wybrał malarstwo, bo kierunku konserwacji sztuki jeszcze nie było. Potem zaczął specjalizować się w konserwacji sztuki. Do dziś przyjaźni się z Tadeuszem Stopką, o rok starszym kolegą, z którym połączyła go roczna praca przy Avenariusie w domu Hauptmanna. Tadeusz ostatnio choruje. Pan Karol wykorzystał jeden dzień z majówki i przyjechał do nas w ramach sentymentalnej podróży wspomnień.
Prace renowacyjne przy malowidłach Avenariusa ukończono 11 lutego 1994 roku.