Gerhart Hauptmann
- Biografia
- Wiesenstein
- Wokół Hanusi - obejrzyj po zamknięciu muzeum
- „Przyjaciel Muzeum”
- Konferencja naukowa "Gerhart Hauptmann - polskie konteksty" 2021
- PDWD "Warszawianka" - nasz apel do tych, którzy tu byli
- Polscy tłumacze Hauptmanna
- monoKARK Młodych '24 - projekt Kultura-Interwencje 2024
- Projekt "Gerhart Hauptmann i Polacy 1945–1946"
- Wystawy wędrujące (czasowe)
- Hans Pleschinski u Gerharta Hauptmanna
- monoKARK Młodych - projekt Kultura - Interwencje 2023
- Projekt „Kultura w sieci" 2020
- Jubileusz 150-lecia urodzin G. Hauptmanna i 100-lecia Nagrody Nobla
Multimedia w Muzeum DGH
Oferty pracy w Muzeum
"Trzy teatry w jednym...muzeum? Dlaczego nie!"
Spektakl teatralny 255 dni - już w sieci!
Uwaga:
W ramach II Przeglądu Monodramów i Małych Form Teatralnych monoKARK'2020 w dniach 11-12. września polecamy spektakl 255 dni... na żywo! Szczegóły na naszej stronie głównej.
W iście berlińskim tempie... już w Internecie
Kolejna teatralna propozycja naszego Muzeum jest już do obejrzenia w Internecie! Prapremiera miała miejsce w niedzielę 10 sierpnia podczas Dnia Otwartego Domu Gerharta Hauptmanna. To ciekawa i nowatorska interpretacja listów ojca i syna - Gerharta i Ivo Hauptmannów, opartych na wydaniu książkowym i przetłumaczonych na język polski. Wybór kilkudziesięciu listów na przestrzeni prawie czterdziestu lat pokazuje skomplikowane relacje między ojcem i synem, a jednocześnie literatem i malarzem. Adaptacji i reżyserii całości podjął się Jacek Paruszyński, który jednocześnie "wcielił się" w rolę samego Palle. Tak podpisywał listy do syna Gerhart Hauptmann. Partneruje mu Robert Mania (obaj aktorzy z Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze), czytający i interpretujący listy Ivo Hauptmanna, malarza, któremu ojciec stworzył atelier w "Łąkowym Kamieniu", a nawet próbował namówić do budowy domu na zakupionej działce w pobliskich Michałowicach (wówczas Kiesewald). Nie pozwól by zniszczono moje obrazy - błaga ojca w ostatnim liście, pisanym w kwietniu 1946 roku, Ivo.
W kilku scenach dostrzeżemy... pracowników Muzeum oraz odwiedzających je turystów. A przede wszystkim muzealną kolekcję obrazów Ivo Hauptmanna czy grafik Ferdynanda Staegera. Realizacji całości i montażu dokonał Andrzej Ploch.
Rozmowy z katem w Domu Hauptmanna
W Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze zrealizowano spektakl 255 dni na podstawie znanej książki Kazimierza Moczarskiego Rozmowy z katem. Premierę online całego spektaklu zapowiedziano na 8-9 sierpnia podczas dwudniowych "Dni otwartych" Muzeum. Dnia 9 sierpnia gościem specjalnym będzie Pani Elżbieta Moczarska, córka Zofii i Kazimierza Moczarskich, która opowie o swoich rodzicach i będzie podpisywać książkę Życie tak nas głupio rozłącza...
To listy więzienne rodziców.
Dawna winiarnia Hauptmanna (obecnie przygotowywana do remontu) posłużyła za scenografię, więzienną celę, w której oficer AK Moczarski i generał SS Stroop, likwidator getta w Warszawie, spędzili po wojnie wspólnie 255 dni.
Do Wysokiego Rządu Polskiego… - cz. 7
Odcinek 7 obejmuje okres 21.07.–28.07.1946.
To już ostatnia część Dzienników Margarety Hauptmann, opisująca trwającą 52 dni (7 i 1/2 tygodnia) epopeję z pochówkiem Gerharta Hauptmanna. Nad otwartym grobem na wiejskim, rybackim cmentarzu w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee, Hauptmanna pożegnali wojskowi z radzieckiej administracji wojskowej we wschodnich Niemczech (SMAD), Otto Gebühr - w imieniu aktorów i profesor Hermann z Greifswaldu - w imieniu uczonych. Dla prasy najważniejsze były zdjęcia zatroskanego komunisty Wilhelma Piecka, sypiącego garść ziemi do grobu. Arnolda Gustavsa, pastora z Hiddensee, wiernego przyjaciela pisarza, który wcześniej uzgodnił z wdową miejsce pochówku noblisty, dyskretnie usunięto w cień.
Nie jest dziełem przypadku, że mowy dostojników kościelnych - Lucasa z wyspy Rugii i Wernera (na Meklemburgię) nie znalazły się w tych reportażach. Jak i mowa pastora Arnolda Gustavsa, który powołał się na słowa Biblii - napisała na okładce kasety z reportażem radiowym z uroczystości pogrzebowych Sonja Kühne. Nawet radiowy reportaż podlegał kontroli cenzury. Ostatni odcinek Dzienników uzupełnia krótki film dokumentalny z uroczystości - kolejno w Forst, Stralsundzie i Kloster na Hiddensee.
Zapraszamy do naszego Muzeum na dwudniowe Dni Otwartych Drzwi Domu Gerharta Hauptmanna (8-9.08.2020). W sobotę 8 sierpnia w swoistym postscriptum dopowiemy kulisy odkrywania Dzienników Margarety Hauptmann i dalsze losy autorki.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 6
Odcinek 6 obejmuje okres 13.07. – 20.07.1946.
Teatr w muzeum – listy ojca i syna
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze z powodzeniem kontynuuje udział w projekcie „Kultura w sieci”, ogłoszonym w czasie pandemii COVID-19 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum zaproponowało zadanie pod nazwą „Trzy teatry w jednym... muzeum? Dlaczego nie!” Jego ideą jest zaproszenie do zwiedzenia muzealnych wnętrz, zapoznania się z życiem domowników czy zgromadzonych w nim kolekcji muzealnych w inny niż dotychczas sposób – to jest poprzez małe formy teatralne. I to wszystko jest lub będzie nieodpłatnie udostępnione w sieci. „W iście berlińskim tempie” to trzecia już teatralna propozycja aby zajrzeć do muzeum. Właśnie dobiegło końca w muzeum właśnie dobiegło końca teatralne nagranie listów Gerharta i Ivo Hauptmannów, opartych na wydaniu książkowym, które po polsku oferuje muzeum. Ojciec – literat, noblista i syn – początkujący a później uznany artysta-malarz niemieckiego impresjonizmu przelewają na papier swoje myśli o sztuce, życiu, rodzinie i odwiedzanych miejscach. Muzeum prezentuje kolekcję 11 obrazów Ivo Hauptmanna, w tym podarowane niedawno „Jezioro alpejskie”. Na muzealne przedsięwzięcie zapraszają wykonawcy „Berlińskiego tempa” – aktorzy Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze – Jacek Paruszyński i Robert Mania. Całość wkrótce w sieci, na internetowej stronie muzeum.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 5
Odcinek 5 obejmuje okres 05.07. – 12.07.1946.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 4
Odcinek 4 obejmuje okres 27.06. – 04.07.1946.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 3
Odcinek 3 obejmuje okres 20.06. – 26.06.1946.
„255 dni” – już po zdjęciach
Od początku tygodnia trwały zdjęcia do spektaklu „255 dni”, opartego na książce Kazimierza Moczarskiego „Rozmowy z katem”. Tym razem za scenografię do spektaklu posłużyła… winiarnia po Gerharcie Hauptmannie. Stała się ona więzienną celą, w której od 2 marca do 11 listopada 1949 roku przebywał oficer AK (Kazimierz Moczarski) i generał SS (Jürgen Stroop). W rolach głównych wystąpili aktorzy scen wrocławskich: Krzysztof Kuliński (jako Jürgen Stroop; Teatr Współczesny), Błażej Michalski (jako Kazimierz Moczarski) i Dariusz Bereski (Gustaw Schielke; obaj Teatr Polski). Całość reżyserowała Agata Skowrońska z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Za nagranie odpowiadał Grzegorz Koczubaj, a za oświetlenie Marek Oleksy. Obecnie trwa montaż spektaklu, jego udźwiękowienie i przygotowanie do osadzenia w internecie. Przypominamy, że to wydarzenie jest realizowane w ramach programu „Kultura w sieci”.
fot. Marek Oleksy
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 2 (13.06. – 19.06.1946)
Odcinek 2 obejmuje okres 13.06. – 19.06.1946.
Wkrótce "255 dni" - na podstawie "Rozmów z katem"
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. I (06.06. – 12.06.1946)
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu część I teatralnej adaptacji fragmentów dotychczas nie publikowanych „Dzienników” Margarety Hauptmann (1875-1957), drugiej żony pisarza. Obejmuje ona burzliwy i trudny okres od śmierci pisarza do ostatecznego pochówku w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee (28.08.1946). W tym czasie, dokładnie przed 74 laty, odbywa się dziwna, trwająca ponad 7 tygodni gra wokół zmarłego pisarza, w której ścierają się różne interesy radziecko-polsko-niemieckie.
Rozpoczęliśmy prace nad projektem "Trzy teatry w jednym...muzeum? Dlaczego nie!" w ramach programu "Kultura w sieci". Na początek wzięliśmy na warsztat "Dzienniki" Margarety Hauptmann z okresu 6.06-19.07.1946 (tj. od śmierci pisarza do dnia opuszczenia domu przez wdowę wraz z trumną ze zwłokami pisarza), w reżyserii i w wykonaniu Iwona Lach.
Kultura w sieci”… z naszym udziałem
Projekt „Trzy teatry w jednym… muzeum? Dlaczego nie!” zakłada realizację we wnętrzach Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” trzech małych form teatralnych: „255 dni” (podstawie „Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego), „Do Wysokiego Rządu Polskiego…” (na podstawie „Dzienników" Margarety Hauptmann z czerwca i lipca 1946 roku, kiedy decydują się losy rodziny pisarza, jego domu oraz miejsca pochówku) i „W iście berlińskim tempie…” (na podstawie listów ojca i syna – Gerharta i Ivo Hauptmannów) oraz udostępnienie nagrań w internecie.
Jako beneficjent projektu pokażemy – dzięki tym realizacjom – wspaniałe wnętrza domu Hauptmanna oraz zgromadzone w nim eksponaty i kolekcje.
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”
W kilku scenach dostrzeżemy... pracowników Muzeum oraz odwiedzających je turystów. A przede wszystkim muzealną kolekcję obrazów Ivo Hauptmanna czy grafik Ferdynanda Staegera. Realizacji całości i montażu dokonał Andrzej Ploch.
Rozmowy z katem w Domu Hauptmanna
W Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze zrealizowano spektakl 255 dni na podstawie znanej książki Kazimierza Moczarskiego Rozmowy z katem. Premierę online całego spektaklu zapowiedziano na 8-9 sierpnia podczas dwudniowych "Dni otwartych" Muzeum. Dnia 9 sierpnia gościem specjalnym będzie Pani Elżbieta Moczarska, córka Zofii i Kazimierza Moczarskich, która opowie o swoich rodzicach i będzie podpisywać książkę Życie tak nas głupio rozłącza...
To listy więzienne rodziców.
Dawna winiarnia Hauptmanna (obecnie przygotowywana do remontu) posłużyła za scenografię, więzienną celę, w której oficer AK Moczarski i generał SS Stroop, likwidator getta w Warszawie, spędzili po wojnie wspólnie 255 dni.
Do Wysokiego Rządu Polskiego… - cz. 7
Odcinek 7 obejmuje okres 21.07.–28.07.1946.
To już ostatnia część Dzienników Margarety Hauptmann, opisująca trwającą 52 dni (7 i 1/2 tygodnia) epopeję z pochówkiem Gerharta Hauptmanna. Nad otwartym grobem na wiejskim, rybackim cmentarzu w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee, Hauptmanna pożegnali wojskowi z radzieckiej administracji wojskowej we wschodnich Niemczech (SMAD), Otto Gebühr - w imieniu aktorów i profesor Hermann z Greifswaldu - w imieniu uczonych. Dla prasy najważniejsze były zdjęcia zatroskanego komunisty Wilhelma Piecka, sypiącego garść ziemi do grobu. Arnolda Gustavsa, pastora z Hiddensee, wiernego przyjaciela pisarza, który wcześniej uzgodnił z wdową miejsce pochówku noblisty, dyskretnie usunięto w cień.
Nie jest dziełem przypadku, że mowy dostojników kościelnych - Lucasa z wyspy Rugii i Wernera (na Meklemburgię) nie znalazły się w tych reportażach. Jak i mowa pastora Arnolda Gustavsa, który powołał się na słowa Biblii - napisała na okładce kasety z reportażem radiowym z uroczystości pogrzebowych Sonja Kühne. Nawet radiowy reportaż podlegał kontroli cenzury. Ostatni odcinek Dzienników uzupełnia krótki film dokumentalny z uroczystości - kolejno w Forst, Stralsundzie i Kloster na Hiddensee.
Zapraszamy do naszego Muzeum na dwudniowe Dni Otwartych Drzwi Domu Gerharta Hauptmanna (8-9.08.2020). W sobotę 8 sierpnia w swoistym postscriptum dopowiemy kulisy odkrywania Dzienników Margarety Hauptmann i dalsze losy autorki.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 6
Odcinek 6 obejmuje okres 13.07. – 20.07.1946.
Teatr w muzeum – listy ojca i syna
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze z powodzeniem kontynuuje udział w projekcie „Kultura w sieci”, ogłoszonym w czasie pandemii COVID-19 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum zaproponowało zadanie pod nazwą „Trzy teatry w jednym... muzeum? Dlaczego nie!” Jego ideą jest zaproszenie do zwiedzenia muzealnych wnętrz, zapoznania się z życiem domowników czy zgromadzonych w nim kolekcji muzealnych w inny niż dotychczas sposób – to jest poprzez małe formy teatralne. I to wszystko jest lub będzie nieodpłatnie udostępnione w sieci. „W iście berlińskim tempie” to trzecia już teatralna propozycja aby zajrzeć do muzeum. Właśnie dobiegło końca w muzeum właśnie dobiegło końca teatralne nagranie listów Gerharta i Ivo Hauptmannów, opartych na wydaniu książkowym, które po polsku oferuje muzeum. Ojciec – literat, noblista i syn – początkujący a później uznany artysta-malarz niemieckiego impresjonizmu przelewają na papier swoje myśli o sztuce, życiu, rodzinie i odwiedzanych miejscach. Muzeum prezentuje kolekcję 11 obrazów Ivo Hauptmanna, w tym podarowane niedawno „Jezioro alpejskie”. Na muzealne przedsięwzięcie zapraszają wykonawcy „Berlińskiego tempa” – aktorzy Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze – Jacek Paruszyński i Robert Mania. Całość wkrótce w sieci, na internetowej stronie muzeum.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 5
Odcinek 5 obejmuje okres 05.07. – 12.07.1946.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 4
Odcinek 4 obejmuje okres 27.06. – 04.07.1946.
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 3
Odcinek 3 obejmuje okres 20.06. – 26.06.1946.
„255 dni” – już po zdjęciach
Od początku tygodnia trwały zdjęcia do spektaklu „255 dni”, opartego na książce Kazimierza Moczarskiego „Rozmowy z katem”. Tym razem za scenografię do spektaklu posłużyła… winiarnia po Gerharcie Hauptmannie. Stała się ona więzienną celą, w której od 2 marca do 11 listopada 1949 roku przebywał oficer AK (Kazimierz Moczarski) i generał SS (Jürgen Stroop). W rolach głównych wystąpili aktorzy scen wrocławskich: Krzysztof Kuliński (jako Jürgen Stroop; Teatr Współczesny), Błażej Michalski (jako Kazimierz Moczarski) i Dariusz Bereski (Gustaw Schielke; obaj Teatr Polski). Całość reżyserowała Agata Skowrońska z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Za nagranie odpowiadał Grzegorz Koczubaj, a za oświetlenie Marek Oleksy. Obecnie trwa montaż spektaklu, jego udźwiękowienie i przygotowanie do osadzenia w internecie. Przypominamy, że to wydarzenie jest realizowane w ramach programu „Kultura w sieci”.
fot. Marek Oleksy
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. 2 (13.06. – 19.06.1946)
Odcinek 2 obejmuje okres 13.06. – 19.06.1946.
Wkrótce "255 dni" - na podstawie "Rozmów z katem"
„Do Wysokiego Rządu Polskiego…” - cz. I (06.06. – 12.06.1946)
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu część I teatralnej adaptacji fragmentów dotychczas nie publikowanych „Dzienników” Margarety Hauptmann (1875-1957), drugiej żony pisarza. Obejmuje ona burzliwy i trudny okres od śmierci pisarza do ostatecznego pochówku w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee (28.08.1946). W tym czasie, dokładnie przed 74 laty, odbywa się dziwna, trwająca ponad 7 tygodni gra wokół zmarłego pisarza, w której ścierają się różne interesy radziecko-polsko-niemieckie.
Rozpoczęliśmy prace nad projektem "Trzy teatry w jednym...muzeum? Dlaczego nie!" w ramach programu "Kultura w sieci". Na początek wzięliśmy na warsztat "Dzienniki" Margarety Hauptmann z okresu 6.06-19.07.1946 (tj. od śmierci pisarza do dnia opuszczenia domu przez wdowę wraz z trumną ze zwłokami pisarza), w reżyserii i w wykonaniu Iwona Lach.
Kultura w sieci”… z naszym udziałem
Projekt „Trzy teatry w jednym… muzeum? Dlaczego nie!” zakłada realizację we wnętrzach Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” trzech małych form teatralnych: „255 dni” (podstawie „Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego), „Do Wysokiego Rządu Polskiego…” (na podstawie „Dzienników" Margarety Hauptmann z czerwca i lipca 1946 roku, kiedy decydują się losy rodziny pisarza, jego domu oraz miejsca pochówku) i „W iście berlińskim tempie…” (na podstawie listów ojca i syna – Gerharta i Ivo Hauptmannów) oraz udostępnienie nagrań w internecie.
Jako beneficjent projektu pokażemy – dzięki tym realizacjom – wspaniałe wnętrza domu Hauptmanna oraz zgromadzone w nim eksponaty i kolekcje.
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”