EDD 2019 - 14 września
Mon, 19/08/2019 - 12:23 | muzeum-dgh
Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze
w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
zaprasza
14 września o godz. 13.00
na otwarcie wystawy
W malarskim kręgu Gerharta Hauptmanna
FRIEDRICH IWAN
i INNI
Ekspozycja czynna do 05 stycznia 2020
W DNIU WERNISAŻU WSTĘP WOLNY
„W malarskim kręgu Gerharta Hauptmanna – Friedrich Iwan i inni”
Wystawa poświęcona jest przede wszystkim twórczości jednego z najwybitniejszych karkonoskich artystów - Friedricha Iwana (1889-1967), niezwykle płodnego mistrza akwaforty i akwatinty. Urodzony w Kamiennej Górze, studiujący w klasie malarstwa pejzażowego Carla Morgensterna we wrocławskiej Szkole Sztuki i Rzemiosła oraz w Akademii Sztuki w Berlinie, wypracował własną metodę tworzenia wielokolorowej akwaforty przy użyciu jednej płyty. Od 1924 roku mieszkał w Jeleniej Górze (obecnie ul. Żeromskiego 3). Po wysiedleniu ze Śląska w 1946 zamieszkał w Wangen.
Iwan był zafascynowany walorami krajobrazowymi Karkonoszy, dostrzegał piękno górskiej natury i potrafił pokazać je na swoich dziełach. Przez cały rok wędrował po górach z plecakiem i przemierzając szlaki obserwował, szkicował, malował. Mówiono o nim, że zna góry jak rolnik swoją ziemię.
Operował ograniczoną skalą barw (błękity, biele, zielenie, brązy i żółcienie), ale dzięki talentowi i mistrzowskiemu warsztatowi, zręcznie przedstawiał zmienność naturalnego światła, partie nieba czy wodę w strumieniach. Grafiki i akwarele Iwana można było kupić w schroniskach górskich czy księgarniach. Współpracował z berlińskimi drukarzami, którzy wydawali reprodukcje jego prac oraz z wydawnictwami, drukującymi serie pocztówek. Friedrich Iwan szczególnie upodobał sobie zimowy pejzaż Karkonoszy, który był motywem wiodącym w jego pracach. Nazywany był przez to „Śniegowym Iwanem” (Schnee Iwan), każdego roku już w październiku wzdychał: „Kiedy znowu będzie mój upragniony śnieg?”. Artysta malował nie tylko Karkonosze, ale też Góry Izerskie, okoliczne miasteczka i zabytki, a także ilustrował przewodniki turystyczne.
Prace Friedricha Iwana są do dzisiaj poszukiwane i chętnie kupowane, a zaprezentowane na wystawie grafiki pochodzą z prywatnych zbiorów kolekcjonerów. Wystawa zbiega się ze 130-rocznicą urodzin artysty.
Ponadto na wystawie pokazane będą prace innych karkonoskich twórców, takich jak: Paul Aust, Erich Fuchs, Paul Weiman, M. Berg, Paul Bunke, Gothard Hirsch, Helma Fischer, Hugo Ulbrich, Otto Sander-Herweg, Paul Trismann.
Prezentowane prace pochodzą z bogatych zbiorów kolekcjonerów prywatnych oraz zasobów muzeum.