Gerhart Hauptmann
- Biografia
- Wiesenstein
- Wokół Hanusi - obejrzyj po zamknięciu muzeum
- „Przyjaciel Muzeum”
- Konferencja naukowa "Gerhart Hauptmann - polskie konteksty" 2021
- PDWD "Warszawianka" - nasz apel do tych, którzy tu byli
- Polscy tłumacze Hauptmanna
- monoKARK Młodych '24 - projekt Kultura-Interwencje 2024
- Projekt "Gerhart Hauptmann i Polacy 1945–1946"
- Wystawy wędrujące (czasowe)
- Hans Pleschinski u Gerharta Hauptmanna
- monoKARK Młodych - projekt Kultura - Interwencje 2023
- Projekt „Kultura w sieci" 2020
- Jubileusz 150-lecia urodzin G. Hauptmanna i 100-lecia Nagrody Nobla
Multimedia w Muzeum DGH
Oferty pracy w Muzeum
Kucharka Hauptmanna – premiera nowej książki podczas Dnia Otwartego
W sobotę 5. sierpnia o godz. 12.00 zapraszamy do naszego muzeum na pierwszy z dwóch Dni Otwartych Domu Gerharta Hauptmanna. Ta coroczna impreza upamiętnia wprowadzenie się pisarza do wybudowanego w 1901 roku nowego domu w Jagniątkowie.
W tym dniu proponujemy spotkanie z Alfredem Schwarzmaierem, autorem książki „Hauptmannowie i Martusia. Życie Margarety Heumader”. Autor prześledził losy młodej dziewczyny, która w 1937 roku jako 16-latka trafia do willi „Wiesenstein” z ogłoszenia prasowego. Hauptmannowie poszukiwali kucharki. Margareta Heumader, zwana przez pisarza Martą (w odróżnieniu od małżonki) spędzi tu dziewięć lat. Wyjedzie pociągiem specjalnym wraz z trumną z pisarzem. Przez dalszych kilka lat nadal będzie miała związki z Hauptmannami, gdyż syn Benvenuto zaproponuje Marcie, aby w gminie Tiefenbach koło Pasawy (Bawaria) została opiekunką jego córki Anji.
Książka ukazuje się w obu wersjach językowych – po polsku i niemiecku. Spotkanie poprowadzą Elżbieta i Janusz Skowrońscy, którzy przetłumaczyli książkę. To premiera powstałej w jeleniogórskim wydawnictwie AD REM książki. Będzie ją można nabyć podczas spotkania.
Zapraszamy!
O autorze:
Alfred Schwarzmaier (1942), w latach 1996-2008 burmistrz Tiefenbach, obecnie na emeryturze. Przewodniczący Koła Literatów w Pasawie (1989-2001), otrzymał liczne nagrody literackie, m.in. Gminy Tiefenbach (1993), Powiatu Pasawa (1996). Regionalista, liczne tomiki wierszy, utwory prozą o historii lokalnej i ludziach regionu, antologie literackie. Liczne spotkania autorskie w Niemczech i za granicą.