Gerhart Hauptmann
- Biografia
- Wiesenstein
- Wokół Hanusi - obejrzyj po zamknięciu muzeum
- „Przyjaciel Muzeum”
- Konferencja naukowa "Gerhart Hauptmann - polskie konteksty" 2021
- Od „Wiesensteinu” do „Warszawianki” - projekt Kultura - Interwencje 2021
- PDWD "Warszawianka" - nasz apel do tych, którzy tu byli
- Polscy tłumacze Hauptmanna
- Projekt "Gerhart Hauptmann i Polacy 1945-1946"
- Wystawy wędrujące (czasowe)
- Hans Pleschinski u Gerharta Hauptmanna
- monoKARK Młodych - projekt Kultura - Interwencje 2023
- Projekt „Kultura w sieci" 2020
- Jubileusz 150-lecia urodzin G. Hauptmanna i 100-lecia Nagrody Nobla
Multimedia w Muzeum DGH
Oferty pracy w Muzeum
"Pani na Wiesensteinie"


Najnowsza publikacja książkowa „ Pani na Wiesensteinie. Margarete Hauptmann 1875-1957” autorstwa Krzysztofa A. Kuczyńskiego już do nabycia w sklepiku muzealnym MMDGH oraz na platformie usługowej Allegro.
Margareta Hauptmann, druga żona wybitnego pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna to kobieta o niezwykle interesującej osobowości, wyemancypowana i nowoczesna jak na standardy pierwszej połowy XX wieku. Modna i elegancka o nienagannej fryzurze „chłopczycy”, przez całe życie szczupła , aktywnie uprawiająca różne formy rekreacji, zwłaszcza w czasach swojej młodości.
Przez ponad pół wieku wspólnego życia otaczała męża miłością i uwielbieniem , mimo, że żyła nieco w cieniu sławnego małżonka. Jako żona, potrafiła zapewnić mężowi idealne warunki do pracy literackiej w ich górskiej rezydencji „Łąkowy Kamień”/Wiesenstein a także z dumą i oddaniem reprezentowała męża na salonach europejskich. Lubiła brylować w towarzystwie, otaczając się ludźmi ze świata sztuki, literatury , muzyki , z lekkością i znawstwem toczyła rozmowy o tym co aktualne i ciekawe, z polityką włącznie.
U schyłku życia Gerharta z troską i oddaniem opiekowała się schorowanym mężem, a po jego śmierci zajęła się porządkowaniem archiwum pisarza. Do końca swoich dni pielęgnowała pamięć o zmarłym Nobliście. Od roku 1924, aż po kres życia prowadziła swój Dziennik i dzięki tym zapiskom czytelnik może wniknąć w wydarzenia związane z „codziennością” rodziny Hauptmann. Niezwykle drobiazgowe i szczegółowe notatki są źródłem cennych informacji np. odnośnie stanu zdrowia , aktualnej pogody, spożywanych posiłków, personaliów odwiedzających Wiesenstein gości.
Książka o Margarecie Hauptmann to zarys monograficzny oraz fragmenty z jej Dziennika, obejmujący okres od 30 kwietnia 1945 do 28 lipca 1946 roku, czyli od końca wojny ( kapitulacja Niemiec 8 V1945) po śmierć pisarza 6 VI i pochówek na Hiddensee. To czas bardzo trudny z uwagi na pogarszający się stan zdrowia pisarza , a także z uwagi na dramatyczną sytuację obojga małżonków, którzy znaleźli się w nowej powojennej rzeczywistości.