Gerhart Hauptmann
- Biografia
- Wiesenstein
- Wokół Hanusi - obejrzyj po zamknięciu muzeum
- „Przyjaciel Muzeum”
- Konferencja naukowa "Gerhart Hauptmann - polskie konteksty" 2021
- PDWD "Warszawianka" - nasz apel do tych, którzy tu byli
- Polscy tłumacze Hauptmanna
- monoKARK Młodych '24 - projekt Kultura-Interwencje 2024
- Projekt "Gerhart Hauptmann i Polacy 1945–1946"
- Wystawy wędrujące (czasowe)
- Hans Pleschinski u Gerharta Hauptmanna
- monoKARK Młodych - projekt Kultura - Interwencje 2023
- Projekt „Kultura w sieci" 2020
- Jubileusz 150-lecia urodzin G. Hauptmanna i 100-lecia Nagrody Nobla
Multimedia w Muzeum DGH
Oferty pracy w Muzeum
Koncert jubileuszowy - Gerhart Hauptmann i Muzyka
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze wspólnie z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze i niemieckim Teatrem im. G. Hauptmanna w Zittau przygotowało wyjątkowe koncerty jubileuszowe realizowane w ramach projektu Gerhart Hauptmann i Muzyka z okazji przypadającej tego roku 150. rocznicy urodzin Gerharta Hauptmanna oraz 100. rocznicy przyznania temu pisarzowi literackiej Nagrody Nobla.
Pierwszy koncert odbył się 16 listopada w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze i został powtórzony następnego dnia tj. 17 listopada w Niemczech w Teatrze im. G. Hauptmanna w Zittau.
Wykonawcami koncertu byli muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Chór im. W. Lutosławskiego i Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”. Całość muzycznie przygotował i poprowadzi Sławomir Adam Wróblewski - znakomity dyrygent, Dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Patronat honorowy nad tym wyjątkowym przedsięwzięciem, będącym kolejnym elementem oryginalnej formy promocji osoby i twórczości śląskiego noblisty, objął Konsul Generalny RFN we Wrocławiu dr Gottfried Zeitz oraz Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła.
O szczególnym charakterze koncertu świadczy również jego oryginalny program, na który składały się utwory cenionych przez Hauptmanna kompozytorów, Richarda Straussa i Richarda Wagnera, ale także fragmenty opery „Czarna Maska” Krzysztofa Pendereckiego, której libretto zostało oparte na dramacie Gerharta Hauptmanna o tym samym tytule. Całość dopełniła prezentowana w foyer Filharmonii Dolnośląskiej i Teatru w Zittau ekspozycja przygotowana przez Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” pt. „Czarna Maska”, prezentująca tło historyczne, genezę powstania utworu i jego recepcję.
Organizatorzy sięgając po uniwersalną formę przekazu, jakim jest muzyka, mieli na celu dotarcie do szerokiej publiczności polsko-czesko-niemieckiego pogranicza, wzbudzenie zainteresowania samym Hauptmannem, a także sprowokowanie głębszej refleksji nad polsko-niemieckim dziedzictwem kulturowym.
Projekt został realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jeleniej Góry i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.